w AKTUALNOŚCI

W dniu 19 lutego w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyło się uroczyste wręczenie umów dla przedsiębiorców, beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Chodzi o działalność badawczo-rozwojową w regionie oraz zwiększenie skali wdrażanych innowacji przez przedsiębiorstwa z sektora MŚP. Wartość dofinansowania w podpisanych umowach wyniosła ponad 27 mln zł.
Do dofinansowania zostało wybranych 14 projektów, w tym 3 złożonych przez członków Wschodniego Klastra Obróbki Metali. Firmy, które uzyskały wsparcie to: Netrix S.A., MK Mikro Energia Kazimierz Martychowiec, SLC-Automation Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Netrix S.A.– projekt pn. „System złożony optymalizujący procesy technologiczne i logistyczne oparty na sztucznej inteligencji, tomografii i internecie rzeczy” – projekt realizowany w partnerstwie z SIGMA S.A, obejmuje zbudowanie systemu do obsługi i optymalizacji procesów technologicznych i logistycznych związanych z logistyką i produkcją w elektrowniach, biogazowniach i firmach produkcyjnych. Wartość projektu wynosi ponad 3,94 mln zł (wartość dofinansowania to ponad 2,89 mln zł).
MK Mikro Energia Kazimierz Martychowiec – projekt pn. „Stworzenie innowacyjnego palnika hybrydowego w oparciu o przeprowadzone prace badawcze” obejmuje zwiększenie konkurencyjności firmy poprzez udoskonalenie palnika hybrydowego na paliwa stałe, który posiada w sobie unikalne cechy spalania oraz dostarczania powietrza. Palnik będzie przystosowany do spalania dwóch rodzajów paliwa – lepszej jakości (pelletu) oraz paliwa gorszej jakości (zrębki drzewnej). Przeznaczony będzie do zastosowania indywidualnego jak i budynków użyteczności publicznej czy wielkich hal przemysłowych. Wartość projektu wynosi prawie 600 tys. zł (wartość dofinansowania to ponad 445 tys zł).
SLC-Automation Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – projekt pn. „Opracowanie prototypu inteligentnego, zautomatyzowanego procesu gratowania tworzyw sztucznych i metali”. Jest to zaawansowany system rozpoznawania obrabianych detali automatycznie generujący program obróbczy do robota przemysłowego. Na podstawie obrazu z systemu wizyjnego do rozpoznawania elementów, krawędzi oraz obszarów, które mają zostać obrobione, będzie obrabiany, następnie algorytm w sterowaniu będzie generować program obróbczy na roboty przemysłowe, aby uzyskać jak największą jakość obróbki oraz najwyższą możliwą wydajność. Wartość projektu wynosi ponad 2,31 mln zł (wartość dofinansowania to ponad 1,65 mln zł).

Więcej informacji na stronie https://rpo.lubelskie.pl/rpo/wiadomosci/aktualnosci/lubelskie-firmy-zainwestuja-w-badania/